II Kongres Budownictwa Polskiego za nami!
Druga edycja Kongresu Budownictwa Polskiego przeszła do historii. Dwa dni obfitowały w rozmowy, debaty, dyskusje przy okrągłych stołach czy spotkania w strefie wystawcy. W pamięci uczestników pozostanie z pewnością także wieczorny koncert Carmina Burana w wykonaniu Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej. Wszystko to w nowoczesnych przestrzeniach Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Kongres Budownictwa Polskiego odbył się w dniach 16-17 września 2024 roku w Warszawie. W tym kluczowym dla branży budownictwa wydarzeniu, gromadzącym liderów rynku budowlanego, naukowców, decydentów oraz przedstawicieli finansów i administracji państwowej, udział wzięło kilkaset osób.
- Poprzez ochronę kluczowych inwestycji oraz dialog z administracją możemy zapewnić dalszy rozwój branży budownictwa w Polsce. Chcemy jednak rozwijać budownictwo w sposób zrównoważony - mówił podczas otwarcia Jan Styliński, prezes PZPB.
Kongres, organizowany przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Grupę MTP, był wyjątkową platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, a także omawiania strategicznych wyzwań stojących przed polskim budownictwem.
- Bierzemy udział w Kongresie podczas czasu szczególnego, czasu wymagającego podjęcia strategicznych działań. Do tego niezbędna jest stabilizacja prawna. Jako rząd tę stabilizacje branży budownictwa zamierzamy zapewnić. Bardzo ważne jest dla nas także to, aby po Kongresie zapoznać się z wszystkimi decyzjami i postulatami, które tu zapadną, by następnie wdrożyć je w życie – dodał Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska.
Program KBP 2024 zawierał sesje plenarne, okrągłe stoły oraz panele dyskusyjne, podczas których poruszone zostały tematy związane z innowacjami technologicznymi, transformacją energetyczną, zrównoważonym rozwojem, a także rolą kobiet w sektorze budowlanym.
Szczególną uwagę poświęcono wyzwaniom w zakresie polityki klimatycznej oraz certyfikacji wykonawców. Uczestnicy mieli okazję zdobyć cenną wiedzę oraz nawiązać nowe kontakty biznesowe w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynku budowlanego.
Podczas Kongresu bardzo dużo mówiło się o ekonomii i finansach – omówiono m.in. wyzwania związane z finansowaniem inwestycji budowlanych w Polsce do 2030 roku. Również rynek pracy i kształcenie okazały się kluczowymi tematami KBP 2024, zaś rozmowy dotyczyły roli edukacji w przygotowaniu nowych specjalistów i wzmocnieniu zasobów ludzkich w budownictwie.
Ważnym elementem kongresowej dyskusji był udział polskiego sektora budowlanego w powojennej odbudowie Ukrainy.
– Cieszy nas gotowość polskiej branży budownictwa do udziału w procesie odbudowy Ukrainy. Z szacunków Banku Światowego na koniec 2023 roku wynika, że koszt niezbędnych inwestycji budowlanych u naszego wschodniego sąsiada oscylował w granicach 500 mld dolarów. Oczywiste jest, że obecnie szacunki te są znacznie wyższe - powiedział podczas KBP 2024 Łukasz Gwiazdowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. - Firmy polskie maja wielką szansę na odegranie w tym procesie kluczowej roli. To także okazja do dalszego rozwoju poprzez ekspansję na wschód, tym bardziej, ze działamy tam przecież już od wielu lat, a polskie firmy działają tam cały czas mimo trwającej wojny. W odpowiedzi na zwiększone zainteresowanie polskich firm rynkiem ukraińskim PIAH zaczęła budować katalog firm gotowych do udziału odbudowie Ukrainy. Na dziś jest to już około 3000 takich przedsiębiorstw, w większości z branży budownictwa. Dodatkowo pomoc świadczą przedstawicielstwa PAIH na Ukrainie - w Kijowie, które działa już do kilku lat i oddane całkiem niedawno, nowe przedstawicielstwo Agencji we Lwowie.
- 2023 był najgorszym pod względem wzrostu gospodarczego rokiem od czasu zmian ustrojowych w Polsce na początku lat 90-tych. Jednak w tym roku widać, że odbijamy się od dna, choć wzrost ten jest mniejszy niż zakładali ekonomiści. Dzieje się tak, ponieważ z trzech zakładanych filarów wzrostu działa tylko jeden - konsumpcja. Inwestycje i eksport - te dwa motory gospodarki nie działają jeszcze tak, jak powinny - mówił podczas przedkongresowej analizy gospodarczej ekonomista Marek Zuber.
Uświetnieniem dwudniowych obrad Kongresu był wieczorny koncert Carmina Burana w w wykonaniu Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej, zakończony wielominutową owacją na stojąco.
Zapraszamy do zapoznania się z galerami zdjęć z dwóch dni obrad Kongresu, Koncertu oraz Uroczystego Wieczoru w Muzeum Historii Polski w Warszawie