Organizator:

Budownictwo pod lupą ekspertów - Forum BUILD4FUTURE 2023

Podziel się

Mimo wielu niepokojących zjawisk zachodzących w sektorze budowlanym w całej Europie, podczas styczniowego Forum Gospodarczego Budownictwa BUILD4FUTURE 2023 w Poznaniu nie brakowało słów może jeszcze nie całkiem optymistycznych, ale dających nadzieję na lepszą, niedaleką przyszłość. Znamienici branżowi eksperci, zarządy i dyrekcje największych spółek budowlanych, ekonomiści, analitycy finansowi, inwestorzy, wykonawcy i dystrybutorzy materiałów budowlanych podsumowali ostatnie miesiące i wyznaczyli kierunki krótko i długoterminowych zmian w ich sektorze.

 

Gości tegorocznego Forum BUILD4FUTURE, zorganizowanego wspólnie przez Grupę MTP i Polski Związek Pracodawców Budownictwa w Poznań Congress Center, przywitali Konrad Wyrwas z PZPB i Dariusz Muślewski reprezentujący Międzynarodowe Targi Poznańskie, zaś oficjalnego otwarcia Forum - tego tak ważnego dla branży budowlanej wydarzenia - dokonali Jan Styliński, prezes PZPB oraz Filip Bittner, wiceprezes zarządu Grupy MTP.

Gospodarka i budownictwo okiem profesjonalistów

Na początek odbyła się debata wprowadzająca do Forum i Konwencji. O gospodarce i sektorze budownictwa mówili i dyskutowali Marek Zuber - ekonomista i analityk finansowy oraz Dariusz Blocher z rady nadzorczej spółki Budimex. Tematem przewodnim tej debaty było pytanie, czy grozi nam upadek polskiego budownictwa.

Choć wojna za naszą wschodnią granicą wciąż trwa i niestety nie widać jej końca, choć wysoka inflacja dusi popyt na rynku budowlanym, a finansowe dociskanie pasa przez państwo niemal zamraża rynek kredytów hipotecznych, eksperci nie tracą optymizmu. Mówili oni, że perspektywy makroekonomiczne gospodarki polskiej i polskiego budownictwa nie są takie złe, jak się wydaje, a prognozy na najbliższe lata są całkiem obiecujące.

Tuż po tej debacie rozpoczął się panel dyskusyjny poświęcony budownictwu mieszkaniowemu i przemysłowemu oraz rynkowi materiałów budowlanych w dobie kryzysu. Z gośćmi rozmawiał Szymon Jungiewicz z firmy PMR Ltd. Uczestnicy mówili o trwającym kryzysie w branży i szansach powrotu do normalności, o możliwościach ponownego pojawienia się wysokiego poziomu inwestycji w segmencie mieszkaniowym i przemysłowym czy produkcji materiałów, maszyn i urządzeń budowlanych.

Dużo rozmawiano o nowych technologiach w budownictwie, o stabilizacji kosztów produkcji czy o skomplikowanej sytuacji na rynku pracy. W debacie udział wzięli Anna Karyś-Sosińska z Budimeksu, Marcin M. Kruk z Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny, Wojciech Caruk - prezes PFR Nieruchomości, Janusz Komurkiewicz ze Związku Polskie Okna i Drzwi oraz firmy FAKRO, Przemysław Janiszewski ze spółki Unibep oraz dr inż. Krzysztof Kaczorek z Polskiego Towarzystwa Politechnicznego.

Projekty i finanse

Po południu 30 stycznia odbyła się debata "Największe inwestycje infrastrukturalne 2023-2030 – szanse i zagrożenia", w której Konrad Wyrwas z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa rozmawiał z Arnoldem Breschem, prezesem spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, ministrem Tomaszem Żuchowskim, Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad, prof. nadzw. dr hab. Przemysławem Drapałą z Kancelarii JDP, Arturem Popko, prezesem Budimeksu, Adrianem Furgalskim z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, Andrzejem Sidło z Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Kamilem Marjankiem z firmy Foamax.

Mówili oni o dużych projektach infrastrukturalnych, które mają pomóc w przejściu okresu kryzysowego w szeroko pojętym obszarze budownictwa. Czy będą środki na ich realizację? Które przedsięwzięcia mają szanse na realizację, a które mogą być wstrzymane? Czy powrócą do normalności poprzerywane łańcuchy dostaw materiałów budowlanych, maszyn i urządzeń niezbędnych do sprawnego realizowania dużych inwestycji? Jakie są koncepcje uniknięcia poważnych perturbacji i ponownego wejścia na ścieżkę wzrostu? To główne tematy tej debaty.

Tematem poświęconym ekonomii i finansom w polskim budownictwie w obliczu kryzysu zakończono poniedziałkowe spotkanie branży budowlanej w Poznaniu podczas Forum Gospodarczego Budownictwa BUILD4FUTURE. Kazimierz Krupa z w Kancelarii Drawbridge i jednocześnie redaktor naczelny magazynu Euroinfrastruktura XXI rozmawiał z Katarzyną Kowalską z KUKE, Anną Łopaciuk z Banku Gospodarstwa Krajowego, Krzysztofem Pietraszkiewiczem ze Związku Banków Polskich, Damianem Kaźmierczakiem z PZBP, dr Lidią Stępińska-Ustasiak z Łukasiewicz – ORGMASZ oraz Piotrem Bielskim z Santander Bank Polska.

Mowa była o pieniądze na inwestycje, inflacji i polityce klimatycznej w sektorze finansów, a także o pieniądzach publicznych na inwestycje infrastrukturalne i prywatnych na budownictwo mieszkaniowe oraz przemysłowe, w końcu o polityce kredytowej i ubezpieczeniowej banków oraz firm ubezpieczeniowych.

Organizatorzy i Partnerzy

Forum Gospodarcze Budownictwa BUILD4FUTURE oraz Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska–Ukraina organizowane są przez Grupę MTP oraz Polski Związek Pracodawców Budownictwa, skupiający najważniejsze firmy wykonawcze działające w naszym kraju. Merytorycznego wsparcia udzieliły wydarzeniom: Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Bank Gospodarstwa Krajowego, PFR Nieruchomości oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz.

 

Więcej: https://build4future.pl/pl