Organizator: Grupa MTP

Architektura ku przyjemności

Podziel się

Przyjemność kojarzy się zwykle z indywidualizacją i hedonizmem, względnie – czymś dobrym na niedzielę, nagrodą za realizację innych, bardziej podstawowych obowiązków. Podobnie zwykliśmy myśleć o przyjemności także w kontekście planowania i projektowania przestrzeni publicznych.

Może część problemów naszych miast wynika właśnie z tego, że myślimy o nich za poważnie? Co, jeśli przyjemność może służyć jako narzędzie budowania związków z miastem, poczucia odpowiedzialności za przestrzeń, zachęcać do rozwiązań korzystnych środowiskowo? W trakcie warsztatu podążymy tym tropem. Pierwszego dnia podyskutujemy o problemach przestrzeni publicznej i współczesnych miast, a także zastanowimy jak architektura ku przyjemności może na nie odpowiedzieć (mowa też będzie o jej przykładowych formach). Drugiego dnia, w ramach krótkich zadań grupowych, rozwiązywać będziemy konkretne wyzwania projektowe, z którymi mierzą się i mierzyć będą osoby projektujące ku przyjemności.

Kto może wziąć udział?

W warsztatach może wziąć udział każdy, kto interesuję się planowaniem przestrzennym i architekturą – studenci kierunków budowlanych, architektonicznych ale także humanistycznych, osoby podejmujące decyzje o kształtowaniu przestrzeni miejskiej, pracownicy biur projektowych.

Doświadczenie w projektowaniu nie jest wymagane.

Warunki uczestnictwa

Każdego dnia w warsztacie udział może wziąć 20 osób. Najlepiej, by te same osoby uczestniczyły w obu częściach, ale nie jest to warunek - dopuszczony jest udział tylko w pierwszym lub drugim dniu warsztatowym. Chęć udziału należy zgłaszać do 28 stycznia 2020 na adres agata.golebiowska.

Jak aplikować?

- wypełnij formularz uczestnictwa (button poniżej)

- napisz krótko, dlaczego chcesz skorzystać z zajęć (max. 100 słów)

- poleć znajomemu / zaproś znajomego na wydarzenie - Forum Designu i Architektury D&A

Formularz zgłoszeniowy

PROWADZĄCY:

Maciej Frąckowiak – socjolog, doktor nauk społecznych, badacz miasta i kultury wizualnej. Autor i redaktor tekstów oraz książek naukowych i popularyzatorskich o tej tematyce, m.in. raportu Architektem się bywa, przygotowanego wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana na zlecenie BAIPP m.st. Warszawa. Inicjator i kurator działań animujących miejską przestrzeń publiczną, a także debatę na jej temat – obecnie prowadzi m.in. cykl wykładów Socjologia dla architektów (i odwrotnie) w Zodiak Warszawski Pawilon Architektury. Adiunkt na Wydziale Socjologii UAM. Wykładowca School of Form. Członek redakcji Notesu na 6 tygodni (badania i raporty).

Atelier Starzak Strebicki – architekci i urbaniści. Po ukończeniu studiów w Holandii i wieloletniej pracy dla pracowni projektowych w Belgii oraz w Holandii, otworzyliśmy w 2011 roku własną pracownię projektową. Pracujemy nad projektami z dziedziny projektowania mebli, wnętrz, architektury oraz urbanistyki w Polsce, Belgii, Holandii i na terenie Niemiec. W projektowaniu intryguje nas różnorodna skala działań projektowych: począwszy od skali mebla i wnętrz, poprzez projekty domów, budynków użyteczności publicznej aż do skali urbanistyki miasta, ze zwróceniem szczególnej uwagi na funkcje miastotwórcze. Bliska jest nam także architektura tymczasowa i eksperymenty w tkance miejskiej. W 2016 roku nasza pracownia została zaproszona do wzięcia udziału w 15 Biennale Architektury w Wenecji, a jeden z naszych projektów partycypacyjnych „Kijkgat” był prezentowany podczas Biennale w Pawilonie Belgijskim w ramach wystawy „Bravoure”. Regularnie współpracujemy z Fundacją Bęc Zmiana oraz School of Form i kierunkiem Urban Management na Collegium Da Vinci w Poznaniu. W School of Form Jola Starzak jest wykładowczynią oraz opiekunką kierunku Wzornictwo, a Dawid Strębicki jest wykładowcą na kierunku Urban Management.