Organizator:

Wspólne wystąpienie branż w sprawie uniknięcia skutków kryzysu na polskim rynku mieszkaniowym

Podziel się

Przedstawiciele stowarzyszeń branżowych wywodzących się z gałęzi gospodarki, które zaangażowane są w procesy budowlane, finansowanie oraz urządzanie mieszkań rynku pierwotnego, wystosowały wspólne stanowisko w sprawie uniknięcia skutków kryzysu na polskim rynku nieruchomości. Autorami wystąpienia są: APPLiA Polska -Związek Pracodawców AGD, Hutnicza Izba Przemysłowo Handlowa, Ogólnopolska Izba, Gospodarcza Producentów Mebli, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Polska Unia Ceramiczna, Polski Związek Firm Deweloperskich, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Związek Firm Pośrednictwa Finansowego, Związek Polskie Okna i Drzwi.

 

Jak czytamy w wystąpieniu, blisko 100 tyś miejsc pracy jest zagrożonych w wyniku kryzysu na polskim rynku nieruchomości. Spadki w budowie nowych mieszkań w 2023 będą niższe o 100 tysięcy mieszkań w porównaniu do roku 2021. To wręcz katastrofalna sytuacja nie tylko ze względu na zapotrzebowanie na mieszkania, ale również na sytuacje firm pochodzących zajmujących się pośrednictwem kredytowym, producentach stali, betonu, podłóg, drzwi, okien, dachów, ceramiki budowlanej, mebli czy producentach sprzętu AGD.

Organizacje branżowe nie czekają z założonymi rękami na skutki kryzysu. Według wspólnego stanowiska, nasze Państwo ma możliwość wdrożenia sprawdzonych rozwiązań, które zmniejszą spadki inwestycji mieszkaniowych.

 

W apelu wyszczególniono:

  1. Przywrócenie ulgi budowlanej na wynajem;
  2. Pomoc młodym rodzinom w nabyciu pierwszego mieszkania np. poprzez przywrócenie programu Rodzina na Swoim lub wprowadzenie kredytów o stałej niskiej stopie procentowej;
  3. Wsparcie projektów termomodernizacyjnych w istniejącym zasobie mieszkaniowym, w tym rozszerzenie programu „Czyste Powietrze” na budownictwo wielomieszkaniowe;
  4. Wsparcie nowego budownictwa nisko i zero energetycznego;
  5. Złagodzenie rekomendacji KNF w zakresie buforu 5% dla kredytów o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej

 

WSPÓLNE WYSTĄPIENIE >> ZAPOZNAJ SIĘ

 

źródło: https://poid.eu/