Organizator:

To był dobry rok - 1992!

Podziel się

Stało się! W lutym wystartowała pierwsza edycja targów budownictwa BUDMA! Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich swoją ofertę zaprezentowały aż 283 firmy z 10 krajów! To był czas debiutów na targach, czas nowych pomysłów, rozwiązań i przede wszystkim kontaktów! Coś, co zostało do dzisiaj!

 

W czerwcu 1992 roku w Warszawie mogliśmy po raz pierwszy skosztować słynnego już na świecie hamburgera. W centrum Warszawy, w legendarnym Sezamie przy skrzyżowaniu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, rozpoczęła działalność pierwsza restauracja McDonald’s w Polsce. Polacy byli spragnieni kolorowego świata, a hamburger, podobnie jak Coca-Cola, pachniały Zachodem.
W tym roku nieliczni mogli też korzystać już z pierwszej w Polsce sieci telefonii komorkowej - swoje usługi rozpoczęła PTK Centertel. 
Powstaje też pierwszy smartfon. Tak! To właśnie w 1992 roku na rynku pojawia się pierwszy bezprzewodowy telefon z dotykowym ekranem - IBM Simon. Oferuje użytkownikom kilka ciekawych aplikacji: tym książkę adresową, kalendarz, terminarz, kalkulator, zegar światowy, elektroniczny notatnik, odręczne adnotacje oraz standardowe i przewidujące klawiatury ekranowe dla rysika. Dysponował pojemną pamiecią o wielkości 1MB i szybkim procesorem 16-bitowym o taktowaniu 16MHz. Ważył zaledwie 510g. 
"Magda, pocałuj Pana" - to powiedzenie na długo zagościło w polskiej mowie dzięki programowi Koło Fortuny! A te rozpoczęło się właśnie w 1992 roku, prowadzone przez Wojciecha Pijanowskiego oraz Magdę Masny! W programie można było wygrać m.in. nowiutki model Poloneza Caro! 
W październiku pożegnaliśmy ostatnią jednostkę bojową byłej armii radzieckiej. XXIV Brygada Kutrów Torpedowych opuściła port w Świnoujściu... Płaczu i machania chusteczkami wyjątkowo nie było... 
Niedługo później cala Polska żyła już innym wydarzeniem. Na ekranach kin pojawił się film wyreżyserowany przez Władysława Pasikowskiego - Psy. 
W 1992 roku po raz pierwszy wysłany został SMS (Short Message Service). Życzenia "Wesołych Świąt" wysłał ze swojego komputera na telefon swojego kolegi inżynier Neil Papworth pracujący dla Vodafone. 

....................

Zostań wystawcą targów BUDMA 2021!

Skontaktuj się z nami:

Klaudia Jóźwińska

klaudia.jozwinska

+48 691 022 016

#BudujemyHistorie #TargiBUDMA