Organizator:

Targi BUDMA 2024 już od wtorku na MTP!

Podziel się

Od 30 stycznia do 2 lutego 2024 roku, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywać się będą Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2024. Jest to już 32. edycja największego i najważniejszego wydarzenia branży budowlanej w Polsce i Europie Centralnej, które tym razem odbędzie się pod hasłem „Zielona przyszłość budownictwa”.

Celem tegorocznej edycji wydarzenia jest połączenie świata budownictwa i architektury w taki sposób, aby znaleźć równowagę między estetyką a funkcjonalnością w projektach przyszłości. Biorąc pod uwagę wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi oraz globalnym zapotrzebowaniem na zrównoważone rozwiązania, „Zielona przyszłość budownictwa” z pewnością stanie się drogowskazem dla branży budowlanej w dążeniu do osiągnięcia harmonii między postępem a odpowiedzialnością ekologiczną.

- BUDMA 2024 jest odpowiedzią na rosnące wyzwania, z jakimi obecnie mierzy się sektor budowlany. Jesteśmy świadomi konieczności wspierania zrównoważonego rozwoju a także tego, że kluczowym celem branży jest tworzenie przestrzeni, które są nie tylko energooszczędne i neutralne emisyjnie, ale również zgodnie z cyklami natury i przyjazne dla zdrowia i komfortu życia mieszkańców - mówi Marta Szydłowska, Dyrektor Targów BUDMA.

Podczas Targów BUDMA 2024, na łącznej powierzchni niemal 50 000 m2, będzie można zapoznać się z ofertą ponad 650 producentów i dystrybutorów z 25 krajów. Szacuje się, że zagraniczni kontrahenci będą w tym roku reprezentować niemal 40 państw z całego świata. Na fachowców, którzy przyjadą do Poznania czekać będą na stoiskach setki targowych premier produktowych, a w tym wyróżnionych 20 laureatów prestiżowej nagrody Złotego Medalu za wyjątkową innowacyjność i wysoką jakość. Nowinki technologiczne będzie można zobaczyć z bliska, przetestować i po targach zastosować, tak by wejść na wyższy poziom wykonawstwa, zyskać przewagę nad konkurencją i rozwijać swój biznes.

Szereg branżowych wydarzeń i atrakcji

Targi BUDMA to miejsce, w którym nowe pomysły rodzą się na styku wiedzy, pasji i zaangażowania. To właśnie tutaj, projekty stają się rzeczywistością, a wyzwania branży zamieniają się w nowe możliwości rozwoju. Najbliższa edycja wydarzenia będzie miejscem inspiracji do wprowadzania proekologicznych zmian oraz innowacyjnych rozwiązań w branży budowlanej.

Novum na Targach BUDMA stanowi ekspercka Strefa Nauki i Startupów, dzięki której możliwe będzie poznanie innowacji z 12 polskich uczelni w obszarze zielonego budownictwa, porozmawianie o współpracy badawczo-rozwojowej oraz  możliwościach rozwoju biznesu. Organizatorami Strefy są Porozumienie Spółek Celowych oraz Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT).

BUDMA 2024 w dużej mierze koncentrować się będzie na wyzwaniach sektora budowlanego. Niezwykle istotną kwestią związaną z pojęciem zielonego budownictwa jest termomodernizacja. Polska Izba Budownictwa we współpracy z organizacjami eksperckimi  zorganizuje panele dyskusyjne, skupiając się na tematach związanych z efektywnością energetyczną w budownictwie. Główne zagadnienia to kompleksowa termomodernizacja, źródła finansowania oraz sposoby wspierania programu „Czyste powietrze” przez branżę budowlaną. Również Związek Polskie Okna i Drzwi przyjrzy się termomodernizacji podczas organizowanej konferencji prasowej zatytułowanej „Integracja i współpraca branżowa na rzecz termomodernizacji”. POiD pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, omówi współpracę między różnymi branżami oraz instytucjami w celu wspólnego rozwoju oraz promowania zrównoważonych rozwiązań energetycznych.

Targom BUDMA już po raz szósty towarzyszyć będzie Forum Designu i Architektury D&A. Tematem tegorocznej edycji Forum jest ODNOWA. Do źródeł witalności. W trakcie Forum D&A uczestnicy skoncentrują się na roli wody w architekturze i planowaniu urbanistycznym. Przyglądając się dobrym przykładom projektowania dla wody w mieście, dużym publicznym inwestycjom w przestrzeń publiczną, a także prywatnym inicjatywom mieszkaniowym, mamy również nadzieję na ożywioną dyskusję z publicznością na temat rzeczywistych możliwości, jakie otwierają się przed inspirowaną wodą zrównoważoną architekturą i budownictwem.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą Yuki Ikeguchi, wiceprezes wykonawczy i partner w Kengo Kuma and Associates, która podzieli się swoim doświadczeniem w prowadzeniu projektów architektonicznych na całym świecie oraz Izabela Małachowska_Coqui, która przybliży funkcje, które wypełniają zasoby wodne miasta – rzeki, jezioro, opady deszczowe.

Tematem wydarzeń zorganizowanych przez Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe jest drewno jako materiał budowlany przyszłości. Eksperci z leśnictwa, nauki zastanowią się nad rolą drewna w budownictwie w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Sporo miejsca w dyskusji zostanie poświęcone tematowi prefabrykacji i jej wkładu w zrównoważoną architekturę. Analizie zostanie poddane drewno jako kluczowy element budynków niskoemisyjnych oraz zasady gospodarki cyrkularnej w budownictwie.

Jak zawsze w programie BUDMY goszczą na stałe wydarzenia, na które czekają przede wszystkim fachowcy z branży budowalnej, a wśród nich: Monteriada, wydarzenie promujące dobry montaż wyrobów stolarki budowlanej, XXII Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy, Finał Centralny 52 edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”, warsztaty parkieciarskie, strefa szkoleniowo-praktyczna Stowarzyszenia Branży Wykończeniowej oraz strefa testów narzędzi i materiałów budowlanych Grupy Prace Wykończeniowe.

Ekspozycja dopełniona przez kilkadziesiąt branżowych konferencji, debat i prezentacji oraz dynamicznych i pełnych emocji pokazów, testów i mistrzostw, to skondensowany obraz najbliższych Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, Targów Maszyn Budowlanych INTERMASZ, a także specjalnie przygotowanej Strefy Ognia w ramach Targów KOMINKI.

Szczegółowy program wydarzenia: https://budma.pl/pl/program-wydarzen/