Organizator:

OdNowa. Adaptacje - zapraszamy na Forum Designu i Architektury vol. 5!

Podziel się

Przed nami V edycja Forum Designu i Architektury D&A - wydarzenia dedykowanego architektom, uczniom i studentom kierunków architektonicznych, designerom i projektantom poszukującym nowych trendów wokół innowacyjnych rozwiązań w obszarze szeroko pojętego projektowania przestrzeni.

Podczas nadchodzącej edycji targów BUDMA, w dniach 1-2 lutego w ramach piątej już odsłony Forum D&A, rozwijana będzie tematyka rozpoczęta w 2022 r - znamienici eksperci zajmą się architekturą, która pracuje na potencjale, rozwijając istniejący zasób.

Organizatorzy wierzą, że w przywracaniu i odnajdywaniu nowych funkcji istniejącym już zabudowaniom i przestrzeniom, leży nie tylko głęboki sens - zwykle oznacza to mniejsze koszty środowiskowe oraz możliwość dowartościowania wysiłków poprzednich pokoleń architektów i budowniczych czy miejskiej bioróżnorodności, ale też jest to szansa zmierzenia się z nowymi wyzwaniami - materiałowymi, prawnymi, projektowymi, zespołowymi. Co więcej - adaptacja nie musi wcale oznaczać nowego życia budynków, układów i miejsc, lecz uczynienie tych inwestycji trwałymi, zdolnymi do przemian w przyszłości. Taka elastyczność funkcji powiększa naszą odporność na społeczne, ekonomiczne i klimatyczne wyzwania współczesności.   

Goście specjalni FORUM D&A dyskutować będą o szansach i trudnościach związanych z adaptacją do nowych użyć zarówno pojedynczych domów mieszkalnych, jak i przestrzeni oraz układów urbanistycznych. W nowej formule debat - skoncentrowanych wokół studium przypadków - przyjrzą się, jak wspomniane szanse i trudności pokonywano w rzeczywistych zespołach projektowo-budowlanych, w toku konkretnych inwestycji domu jednorodzinnego oraz wielkoskalowych obiektów miejskich.

FORUM Designu i Architektury ponownie będzie także przestrzenią prezentacji najciekawszych wielkopolskich realizacji z ostatnich lat, które nie przebiły się do ogólnopolskiego dyskursu. Planowane są również warsztaty - tym razem poznać będzie można od kulis proces rozpłytowywania Placu Defilad, by wskazówki te móc wykorzystać także w innych przestrzeniach miejskich.