Organizator:

Finał 52. edycji Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia" na Targach BUDMA 2024

Podziel się

W programie tegorocznej edycji Targów BUDMA, przewidziano szereg branżowych wydarzeń atrakcji. Wśród nich znalazł się Finał Centralny 52. edycji Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia" oraz Gala Laureatów Turnieju. Targi BUDMA 2024 znalazły się również w gronie partnerów 52. edycji turnieju.

"Złota Kielnia" jest konkursem o najdłuższej historii wśród wszystkich turniejów i konkursów zawodowych, a także jest jedynym konkursem, który od 50 lat daje uczniom szkół branżowych możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności praktycznych. 

Obecnie turniej odbywa się na etapie szkolnym, okręgowym i centralnym. W etapie okręgowym rozgrywanym w Gliwicach, Mińsku Mazowieckim, Lublinie, Kędzierzynie Koźlu, Poznaniu i Toruniu, bierze udział po dwóch najlepszych uczniów z danej szkoły w poszczególnych zawodach. W finale centralnym uczestniczy po sześciu najlepszych uczestników z eliminacji okręgowych. Jest on przeprowadzony na zasadach obowiązujących podczas egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Część pisemna trwa 60 minut i składa się z 40 pytań zamkniętych testowych z jedną poprawną odpowiedzią. Część praktyczna trwa 600 minut i polega na wykonaniu zadania praktycznego, którego ocenie podlegają jego pośrednie i końcowe etapy. Finał konkursu trwa cztery dni i rozgrywany jest w sześciu kategoriach: monter suchej zabudowy, malarz-tapeciarz, monter instalacji sanitarnych, murarz-tynkarz, dekarz oraz wykonawca robót posadzkarsko-okładzinowych.

Formuła konkursu zbliżona jest do zewnętrznych egzaminów zawodowych, co pozwala uczniom sprawdzić swoje przygotowanie do podjęcia pracy w zawodzie. Finaliści turnieju otrzymują cenne nagrody oraz prawo do zwolnienia z pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. 

52. Finał Centralny Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia" odbywać się będzie od 31 stycznia do 2 lutego, w pawilonie 3A. Natomiast 2 lutego w pawilonie 10, odbędzie się rozstrzygnięcie i podsumowanie turnieju.