Organizator:

EPPA POLSKA RECYKLING OKIEN Z DEMONTAŻU I PONOWNE ICH WYKORZYSTANIE DO PRODUKCJI NOWEGO OKNA

Podziel się

"Profile okienne z PCW i ich łańcuch wartości kluczem do ochrony klimatu i rozwoju biznesu. Stowarzyszenie EPPA dla branży okiennej w Polsce i Europie" –pod takim tytułem The European PVC Window Profiles and related Building Products Association 2 lutego 2023 r. w Poznaniu zorganizowały konferencję w trakcie targów Budma i Windoor-tech.

Wydarzenie zgromadziło osobistości branży stolarki okiennej i rozpoczęło dyskusję o konieczności realizacji wymiany okien z koordynowanym przez zainteresowanych interesariuszy odbiorem okien PCW z demontaży i przekazywania ich do wyspecjalizowanych firm przetwarzających te surowce do ponownej produkcji.

Jak przybliżyła Charlotte Röber, dyrektor Zarządzająca EPPA stowarzyszenie reprezentuje wytwórców systemów okiennych PCW i powiązanych produktów budowlanych zaopatrujących ponad 90% europejskiej produkcji. Zgromadzeni na konferencji usłyszeli, że w 2021 roku 355 ton PCW zostało poddanych recyklingowi. Aż 50% tej wartości zostało wykorzystanych w nowych profilach, drugie 50% użyto w innych powszechnych zastosowaniach.

W związku z tym, że sektor budowlany odpowiada obecnie za 40% zużycia energii w Europie a Unia Europejska chce być neutralna dla klimatu do 2050 r. to aspekt zrównoważonego rozwoju i ochrona klimatu staje się dla tej branży obowiązkowy.

Staramy się poddać recyklingowi wszystkie możliwe do zebrania odpady profilowe poużytkowe aby jak najszybciej zastąpić w produkcji pierwotnego PCW nowym PCW pochodzącym z recyklingu, biorąc pod uwagę kontekst społeczno-ekonomiczny - podkreślała Charlotte Röber.

 

EPPA to Europejskie Stowarzyszeniem Branżowym, które reprezentuje producentów systemów okiennych z PCV i związanych z nimi produktów budowlanych w Europie. Stowarzyszenie zrzesza producentów profili okiennych PCW: - ALPHACAN - ALUPLAST - - DECEUNINCK - FINSTRAL - GEALAN - INTERNORM - PROFIALIS - REHAU - SALAMANDER - SCHUCO - VEKA.

Wspiera branżę producentów okien w zakresie zwiększenia procentowego udziału recyklingu w nowo produkowanych oknach. Wspiera branżę w rozwoju renowacji okien i wymiany okien w budynkach na produkty o znakomitych parametrach termicznych dzięki, którym zmniejszone jest zużycie energii niezbędnej do ogrzewania budynków zimą oraz chłodzenia klimatyzacjami latem. Film prezentuje sposób działania, w którym stare demontowane w trakcie remontu okna i zastępowane nowymi oknami są przekazywane do wyspecjalizowanych firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów budowlanych w celu całkowitego odzyskania wszystkich surowców w celu ich ponownego użycia podczas produkcji nowego okna PCV. Taka forma działania (recyklingu, bądź zamkniętej cyrkulacji gospodarowania produktem) eliminuje całkowicie tworzenie odpadów, zmniejsza znacząco koszty energii niezbędne do produkcji nowego okna, zmniejsza emisję Co2 - dwutlenku węgla do atmosfery i działa bardzo przyjaźnie dla naszego środowiska naturalnego.