Organizator:

Budma 2022: Najbardziej innowacyjne polskie firmy docenione przez Grupę MTP i PARP

Podziel się

Nagrodzone produkty wyróżniają dbałość o aspekty środowiskowe, funkcjonalność, a także wyjątkowy design. Po raz pierwszy partnerem i patronem Konkursu o Złoty Medal Grupy MTP jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

PARP partnerem i patronem Konkursu o Złoty Medal Grupy MTP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości objęła patronatem konkurs Złoty Medal Grupy MTP na kilku kluczowych dla polskiej gospodarki projektach targowych. Współpraca została zainaugurowana na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA 2022. To naturalna kooperacja z zaszytym genem innowacyjności, nowoczesnych technologii, rozwiązań opartych o transformację cyfrową i transformację w kierunku ochrony środowiska naturalnego.

Posłuchajmy, co o współpracy mówi Magdalena Hilszer – dyrektor Biura Regionalnego PARP w Poznaniu.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest instytucją państwową, której celem jest realizacja programów rozwoju gospodarki, wspierających działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), rozwój regionalny, wzrost eksportu, rozwój zasobów ludzkich oraz wykorzystywanie nowych technologii w przedsiębiorstwach. Działalność ta współfinansowana jest m.in. ze środków europejskich oraz funduszy Norweskich. PARP wspiera firmy na różnych etapach rozwoju, zarówno te które dopiero rozwijają działalność, jak i te, które zwiększają skalę swojego biznesu. Działania Agencji  to także pomocy przy zagranicznej promocji ich produktów czy usług, czy różnymi programami np. na rozwój kompetencji kadry czy transformację cyfrową. Agencja organizuje również bezpłatne szkolenia i publikuje liczne raporty dotyczące gospodarki i prowadzenia działalności.  

Innowacyjność polskich przedsiębiorców od lat jest jednym z priorytetów przy realizacji działań PARP. Włączenie się w konkurs jest dla nas okazją, aby dodatkowo wesprzeć polskie firmy – mówi Paweł Olejnik, zastępca prezesa PARP i dodaje, że włączenie się współkierowanej przez niego Agencji w imprezy organizowane przez obchodzące właśnie 100 lecie Międzynarodowe Targi Poznańskie pozwoli poszerzyć grono przedsiębiorstw, do których może dotrzeć z informacją o realizowanych projektach.

Oprócz Budmy, PARP będzie także partnerem  kolejnych edycji Złotych Medali Grupy MTP na kilku innych ważnych dla polskiej gospodarki tegorocznych wydarzeniach targowych. Grupa MTP (wcześniej Międzynarodowe Targi Poznańskie) od lat współpracuje z PARP przy realizacji wspólnych projektów i inicjatyw adresowanych do biznesu. PARP ma też swoje regionalne biuro na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, co przyczyniać się może do jeszcze lepszego zaprezentowania rodzimym przedsiębiorcom szerokiej oferty wsparcia dla nich, zwłaszcza jeśli celem jej jest realizowanie projektów innowacyjnych i przyjaznych środowisku. To także swoisty sygnał dla przedsiębiorców którzy na miejscu mogą uzyskać wsparcie dla swojego rozwoju.

Zeroemisyjna minikoparka, technologie smart home i materiały budowlane poprawiające termoizolację budynków – to kilka przykładów produktów nagrodzonych Złotym Medalem podczas odbywających się w Poznaniu Targów Budownictwa i Architektury BUDMA oraz Międzynarodowych Targów Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego INTERMASZ.

Tegoroczna 30. jubileuszowa BUDMA to ponad 300 stoisk producentów i dystrybutorów materiałów budowlanych, rozwiązania dla budownictwa, maszyny i narzędzia. Wśród prezentowanych produktów znajdzie się kilkadziesiąt absolutnych premier rynkowych, w tym 26 nagrodzonych  najbardziej rozpoznawalną prestiżową nagrodą targową w Polsce – Złotym Medalem Grupy MTP – mówi Dariusz Muślewski, dyrektor grupy produktów w Grupie MTP.

Zrównoważony rozwój i efektywność energetyczna, w połączeniu z nowymi i udoskonalonymi technologiami, to najważniejsze trendy w  nowoczesnym budownictwie. Celem jest tworzenie zrównoważonych, przyjaznych środowisku technologii i budowa oszczędzających zasoby budynków.

To dla nas ogromne wyzwanie, bowiem poziom i jakość produktów, którymi w tym roku się zajmowaliśmy, okazał się naprawdę bardzo wysoki. Ich twórcy doskonale dostosowują się do obecnych trendów i potrzeb rynkowych, a przy tym wykorzystują najnowsze zdobycze technologiczne. Widać bardzo często ogromną wiedzę i chęć znajdowania się w czołówce światowej z opracowywanymi przez nich rozwiązaniami, tym bardziej, że spełniają one wysokie wymagania innowacyjne czy ekologiczne – mówi prof. dr hab. inż. Józef Jasiczak z Instytutu Budownictwa   wchodzącego w skład Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej, przewodniczący Sądu Konkursowego Złotego Medalu na targach BUDMA.

Te kryteria pełnia m.in. wyprodukowany przez firmę Filstone naturalny materiał STORK, czyli połączenie kamienia i korka. W porównaniu do rozwiązania konwencjonalnego, STORK umożliwia dwukrotne zwiększenie wykorzystywanej ilości kamienia, a w konsekwencji redukcję ilości odpadów powstających w procesach obróbki kamienia naturalnego,  zmniejszenie śladu węglowego podczas transportu, a jednocześnie zapewnienie dobrej  izolacji termicznej i akustycznej.

Producent drzwi firma Crystal czerpie z technologii branży automotive i materiałów tworzywowych używanych w Formule 1, by zmniejszyć wagę i grubość swoich produktów i zminimalizować wpływ produkcji na środowisko. Ich nagrodzona Złotym Medalem technologia ABSIGLASS to drzwi stalowe z eliminacją drewna i aluminium, za to z użyciem polimerów. Producent podkreśla, że dzięki odejściu od drewna i użyciu materiałów podatnych recyklingowi, spełnia on wysokie wymagania ekologiczne i energooszczędne. Brak przepuszczania ciepła na zewnątrz budynku, skutecznie zmniejsza ilość energii wymaganej do ogrzania pomieszczenia oraz całego domu.

Przyjazność środowisku, a przede wszystkim – zeroemisyjność – na uwadze mieli też twórcy kolejnego uhonorowanego Złotym Medalem Grupy MTP produktu, jakim jest całkowicie elektryczna minikoparka JCB 19C-1E firmy INTERHANDLER Sp. z o.o.  Producent tej elektrycznej koparki specjalizuje się w czystych technologiach, czyli funkcjonujących przy zredukowanej emisji szkodliwych substancji. Minikoparka należy do wprowadzanej właśnie przez INTERHANDLER nowej generacji produktów elektrycznych o zerowej emisji w miejscu użytkowania, przy jednoczesnym utrzymaniu ich wysokiej wydajności. Elektryczna minikoparka może przez cały dzień pracować na jednym ładowaniu, zapewniając dostęp do wielu nowych funkcjonalności.

System Inteligentnego Domu DEIMIC ONE wersja 3.0, firmy DEIMIC Sp. z o.o., to kolejne rozwiązanie, które otrzymało Złoty Medal Grupy MTP. Przy jego opracowywaniu twórcy mieli na uwadze koncepcję tzw. smart home. System DEIMIC ONE to rewolucyjna przewodowa automatyka budynkowa. Komunikuje ona ze sobą wszystkie mniejsze systemy elektryczne w domu. Zapewnia przez to domownikom wyjątkową wygodę i komfort mieszkania. To jedyne rozwiązanie na rynku, które umożliwia użytkownikom domu proste sterowanie wszystkimi funkcjami systemu za pomocą aplikacji mobilnej. Dzięki kompaktowej budowie zajmuje stosunkowo mało miejsca w rozdzielni elektrycznej.

Pełna lista produktów nagrodzonych Złotym Medalem na Targach Budownictwa i Architektury BUDMA oraz Międzynarodowych Targach Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego INTERMASZ dostępna jest na stronie: https://www.budma.pl/pl/konkursy/zloty-medal-mtp/produkty-nagrodzone-zlotym-medalem-2022/

Złoty Medal

Złotym Medalem nagradzani są liderzy biznesowi za nowatorskie produkty, które rozwijają gospodarkę i kreują trendy. Oprócz zyskania w ten sposób prestiżu i szerokiego uznania branżowego, laureaci tego wyróżnienia korzystają także m.in. ze wsparcia promocyjnego i medialnego, oferowanego przez Grupę MTP. Warunkiem udziału w konkursie jest udział w organizowanych przez Grupę MTP targach i zaprezentowanie tam nagrodzonego produktu na stoisku. Kolejnym etapem, po przyznaniu nagród przez ekspertów, jest głosowanie internetowe, w którym udział biorą  przedstawiciele branży i konsumenci, na najlepszy, w ich opinii, produkt nagrodzony wcześniej Złotym Medalem. Zwycięzca plebiscytu internetowego otrzymuje nagrodę Złoty Medal Wybór Konsumentów. Są też nagrody specjalne. Statuetka Grand Prix trafia do firm, które w pierwszym etapie konkursu zyskały uznanie eksperckiego jury i otrzymały Złoty Medal, ale w poszukiwaniu nowatorskich produktów poszły dalej, wdrażając innowację na skalę międzynarodową. Z kolei nagroda Eco-Prize przyznawana jest przedsiębiorcom, którzy w wyjątkowy sposób podchodzą do ekologii. Konkurs organizowany jest przy różnych branżowych imprezach targowych na Międzynarodowych Targach Poznańskich  - od stycznia do grudnia 2022 r.  Zgłoszone przez producentów rozwiązania analizuje i ocenia specjalny Sąd Konkursowy.