Organizator:

Branża budowlana kołem zamachowym gospodarki - targi BUDMA i WINDOOR-TECH 2023 otwarte!

Podziel się

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów - tak w skrócie prezentuje się tegoroczna edycja targów Budma i Windoor-tech. Rozpoczęte dziś najważniejsze wydarzenie dla branży budowlanej potrwa do 3 lutego. Podczas uroczystego otwarcia wręczono Złote Medale Grupy MTP dla najlepszych produktów. Z kolei stoiska, które zostały zaaranżowane ze szczególną wizją otrzymały Nagrodę Acanthus Aureus.

- Po czasach covidowych i mimo trudnej sytuacji związanej z kryzysem gospodarczym, obecna edycja udowadnia, że targi Budma i Windoor-tech to jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie a na pewno lider w Europie Środkowej i Centralnej. To wielka platforma spotkań przedstawicieli sektora komponentów budowlanych, maszyn i narzędzi dla budownictwa z kupcami z czterech kontynentów, architektami, firmami budowlanymi i całą społecznością zaangażowaną w budownictwo. Branża jest pełna obaw, czeka ją czas wyzwań. Spotykamy się na targach Budma i Windoor-tech i towarzyszącym im forach dyskusyjnych żeby o tym dyskutować i przeciwdziałać. – mówił we wtorek (31 stycznia) podczas otwarcia targów Budma i Windoor-tech Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

Poznań – stolica budowlanki

Poznań, stolica Wielkopolski to od ponad stu lat miasto targów i międzynarodowych spotkań, które przyciąga wystawców iw zwiedzających licznymi atrakcjami. Do jego zwiedzania namawiał dziś Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania. Podkreślał, że Poznań to przykład miasta, które pomimo trudności i wzrostu cen materiałów budowlanych z sukcesem realizuje wszystkie zaplanowane inwestycje.
- Pamiętajmy, że kryzys to zawsze także szansa i impuls do poszukiwania rozwiązań w budownictwie energooszczędnym –przekonywał.

Tegoroczna edycja targów została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Obecny na gali otwarcia Piotr Uściński, sekretarz Stanu w MRiT zauważył, że branża budowlana to koło zamachowe polskiej gospodarki.

- Ono się kręci mimo bardzo trudnych okoliczności geopolitycznych, mimo kryzysu energetycznego i wojny w Ukrainie. Polska branża budowlana to blisko 7 proc. wartości dodanej polskiej gospodarki, 1.300.000 ludzi pracujących, blisko 250 miliardów produkcji budowlano-montażowej. To branża odporna na problemy, mimo wyzwań takich jak jak zerwane łańcuchy dostaw, inflacja czy ceny materiałów budowlanych – dodał minister Piotr Uściński.

Złote Medale wręczone

Tradycyjnie podczas gali otwarcia targów wręczono Złote Medale MTP. To nagroda dla innowacyjnych produktów i rozwiązań. To również kampania promocyjna nagradzanych firm, która zaczyna się na targach Grupy MTP. Jednym z głównych powodów udziału wystawców w konkursie jest rozpoznawalność i prestiż Złotego Medalu.

Laureaci posługują się motywem nagrody w komunikacji skierowanej do kontrahentów, końcowych użytkowników i konsumentów, którzy z kolei traktują Złoty Medal jako ważną rekomendację zakupową. Kapituła postanowiła przyznać dwadzieścia pięć medali targów BUDMA.

 1. PALIPALI Sp. z o.o. - Pawilon:5, Stoisko:102
 2. MARSEPLAST Sp. z o.o. - Pawilon:3, Stoisko:43
 3. PRUSZYŃSKI Sp. z o.o. – Paw. 6, stoisko 34
 4. EKO-OKNA S.A. – paw. 5, stoisko 42
 5. GRILTEX POLSKA Sp. z o.o. – paw. 3, st: 37
 6. WACKER NEUSON Sp. z o.o. – paw. 8, st: 13
 7. EUROSYSTEM Polska Sp. z o.o. Sp.k. (Eurovent) – paw. 6, st: 7
 8. CANADA RUBBER POLSKA Sp. z o.o. – paw. 6, st: 18
 9. WINDOFORM – paw. 5, st: 20
 10. TOOLCO – paw. 6, STOISKO 32
 11. QL CONTROLS Sp. z o.o. Sp. k. – paw. 5, st: 79
 12. EWPA Sp. z o.o. – paw. 8, st: 17
 13. IMPEL S.A. – paw. 3, st: 67
 14. FAKRO Sp. z o.o – paw. 5, st: 108
 15. SUN WINNER GROUP Sylwester Piechowski – paw. 5, st: 72
 16. PVGROUP.PL Sp. z o.o. – paw. 3, st: 99
 17. PRO PRODUKCJA Sp. z o.o – paw. 8A, st. 5
 18. GDAŃSKA FABRYKA OKIEN Sp. z o.o. – paw. 5, st: 33
 19. BAUTER Sp. z o.o – paw. 3, st: 12
 20. ISO-Chemie GmbH
 21. ALUPLAST – paw. 5, st: 108
 22. VISBUD-PROJEKT Sp. z o.o. (RureGold) – paw. 3, st: 33
 23. UNIWERSAL Sp. z o.o. - paw. 6, st: 28
 24. RAWLPLUG S.A. – paw. 8A, st. 19
 25. KACPERSKY Magdalena Kacperska – paw. 3, st: 84

Również konsumenci targów BUDMA wybierali najlepszy produkt spośród wszystkich nagrodzonych Złotym Medalem. Ten laur przypadł systemowi termoizolacji cienkowarstwowej firmy BAUTER - SYSTEM BAUTER OUTSIDE, który otrzymał 34% wszystkich oddanych głosów w plebiscycie.

Nagrodzono też innowacyjne produkty targów Windoor-Tech - kapituła przyznała sześć Złotych Medali.

Na targach WinDoor-tech Złoty Medal otrzymały 3 produkty zgłoszone przez firmę FIMTEC-POLSKA:

 6-głowicowa zgrzewarka sterowana numerycznie SL6 FF TR wyprodukowana przez GRAF SYNERGY, Centrum obróbczo-tnące FABCUT 3B RS wyprodukowane przez GRAF SYNERGY oraz DCM2 - Numerycznie sterowana zagniatarka do naroży aluminiowych firmy FIMTEC-POLSKA.

Kolejny Złoty Medal otrzymał Automatyczny system buforowania i sortowania wraz z robotem do szklenia zarządzany przez program ProOpt firmy STUERTZ POLSKA. Sąd Konkursowy wyróżnił Centrum obróbcze profili SBZ 118 firmy Elumatec. Złoty Medal Grupy MTP otrzymuje również produkt LogiKal - oprogramowanie dla najlepszych okien, drzwi i fasad firmy ORGADATA East Europe. Również konsumenci targów WinDoor-tech wybierali najlepszy produkt spośród wszystkich nagrodzonych Złotym Medalem. Ten laur przypadł Centrum obróbczo-tnącemu FABCUT 3B RS firmy GRAF SYNERGY , zgłoszonemu przez FIMTEC-POLSKA. Produkt ten otrzymał aż 43% wszystkich oddanych głosów w plebiscycie.

Wśród produktów rywalizujących o nagrodę Złotego Medalu Grupy MTP są  takie, które wyróżniają się w sposób szczególny na tle pozostałych. To najbardziej innowacyjne ze zgłaszanych do konkursu rozwiązań, czyli produkty, które powstały w oparciu o najnowocześniejsze technologie na skalę światową.  Nagrodę Grand Prix Grupy MTP w konkursie Złoty Medal na Targach WinDoor-tech i Budma 2023 otrzymała DCM2 - Numerycznie sterowana zagniatarka do naroży aluminiowych firmy FIMTEC-POLSKA

Stoiska ze szczególną wizją

Nagrody „Acanthus Aureus” to tradycja imprez organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Celem konkursu jest nagradzanie stoisk wystawienniczych, których rozwiązania architektoniczne i graficzne sprzyjają realizacji strategii marketingowej firmy, kształtowaniu pozytywnego wizerunku firmy i tworzeniu atmosfery właściwej dla bezpośredniej komunikacji z klientem i z rynkiem. Na targach BUDMA 2023 nagrody Acanthus Aureus przyznano 10 firmom: MINISTERSTWO ROZWOJU I TECHNOLOGII, SODRA POLSKA, VITRINTEC, KOMSTA OKNA I DRZWI, EKO-OKNA, ALTANKA, BRYZA/ CELLFAST, BP2/ BLACHPROFIL 2, FAKRO, PRUSZYŃSKI. Kolei na targach Windoor-tech nagrodą Acanthus Aureus uhonorowano takie firmy, jak: FIMTEC-POLSKA, STUERTZ Polska, IMAC, HOMAG POLSKA oraz R & D TECH.

 

Jubileuszowi wystawcy

Obecność na targach dla niektórych wystawców jest w tym roku szczególna. To miejsce, gdzie mogą świętować swoje jubileusze. Tak jest też i tym razem. Jubileuszowe statuetki odebrało łącznie dziewięć firm obchodzących okrągłe rocznice podczas targów BUDMA: 15–lecie - Firma VIAVAC, 20- lecie - HUCK POLSKA, 25 – lecie: EKO-OKNA, KREBER MASZYNY BUDOWLANE, GRILTEX POLSKA w PL, MAAD PHUP Maria Wiśniewska, SWISSPACER, 30 – lecie - AMERI-POL TRADING, 70- lecie - PPO Przedsiębiorstwo Państwowe. Również dziewięć firm otrzymało statuetki jubileuszowe w ramach Windoor-tech: FIMTEC-POLSKA, WEGOMA POLSKA, KURIER DRZEWNY, R&D TECH, SCHTECK MAKINE, KLAUS, CB ALUMINIUM SYSTEM, SZKŁOMAL, MUSTAD.

 

Nie tylko wystawcy odbierali nagrody - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma 2023 zostały wyróżnione Złotym Medalem 130-lecia Ruchu Zawodowego Budowlanych w Polsce przez Zarząd Związku Zawodowego „Budowlani”.

BUDMA dla profesjonalistów i pasjonatów

Na zwiedzających - przedstawicieli branży budowlanej, już pierwszego dnia czekało mnóstwo atrakcji - a to przecież dopiero pierwszy dzień targów! 

Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina, która odbyła się w ramach Forum Gospodarczego Budownictwa Build 4 Future, to pierwsze takie w Polsce spotkanie branży budowlanej poświęcone wyłącznie problematyce budownictwa w ogólnym planie odbudowy Ukrainy. Jednocześnie było to też pierwsze w naszym kraju spotkanie przedstawicieli branży budowlanej z krajów Europy Zachodniej i Skandynawii poświęcone potencjalnej współpracy przy odbudowie Ukrainy. Goście omówili, jakie zagrożenia niesie w najbliższym okresie trwający konflikt na Ukrainie, ale też jakie szanse mają polscy wykonawcy po jego zakończeniu. Rozważano, jakie działania powinien podjąć rząd, aby wspomóc tworzenie realnych i korzystnych warunków uczestnictwa polskich firm budowlanych i potencjalnych inwestorów w tym obszarze w okresie odbudowy Ukrainy oraz jakie działania powinna rozpocząć i konsekwentnie kontynuować sama branża budowlana? W trakcie dzisiejszej Konwencji Polska-Ukraina organizatorzy – Grupa MTP i Polski Związek Pracodawców Budownictwa wraz z liderami rynku, przedstawicielami struktur rządowych i inwestorów przeanalizowali obszary największego ryzyka, przyjrzeli się możliwym rozwiązaniom, wymienili doświadczenia i sformułowali kierunki, które być może pozwolą na zminimalizowanie strat i przejście do fazy dalszego rozwoju w kraju a także do fazy aktywnego uczestnictwa w odbudowie Ukrainy. Partnerami merytorycznymi Konwencji Polska-Ukraina są: Polska Agencja Inwestycji i Handlu - PAIH , BGK, KUKE i Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Państwowa Inspekcja Pracy w latach 2022-2024 prowadzi kampanię prewencyjno-kontrolną pn. „Budowa. STOP wypadkom!”. Jej celem jest ograniczenie zagrożeń wypadkowych występujących przy wykonywaniu prac budowlanych. Kampania, której główne hasło brzmi: „SZANUJ ŻYCIE, SIEBIE NIE ODBUDUJESZ”, skierowana jest do pracodawców, pracowników i przedstawicieli służby bhp. W ramach tej kampanii w dniu 31 stycznia 2023 r. o godz. 10:00, w Sali Niebieskiej podczas Targów BUDMA 2023 odbyła się konferencja Państwowej Inspekcji Pracy pn. „Budowa. STOP wypadkom! – koordynator ds. bhp fundamentem bezpiecznej budowy”. Zaprezentowane zostały doświadczenia z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w budownictwie oraz podsumowanie realizacji pierwszego roku trzyletniej kampanii społecznej. Podczas konferencji prelegenci omówili takie zagadnienia jak: rola koordynatora bhp na budowie, główne przyczyny wypadków przy pracy w sektorze budownictwa, dobre praktyki w zakresie koordynacji nadzoru nad bezpieczeństwem i higieną pracy na placu budowy.

Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej oraz Polski Alarm Smogowy we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowali spotkanie poświęcone nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze” oraz dyskusję na temat wyzwań i szans jakie stwarza „Czyste Powietrze” dla obniżenia domowych rachunków za energię oraz dla rozwoju branży budowlanej w czasie spowolnienia na rynku budowlanym – PROGRAM CZYSTE POWIETRZE SZANSĄ DLA BUDOWNICTWA W CZASIE SPOWOLNIENIA NA RYNKU. 3 stycznia br. weszły w życie zmiany w ogólnopolskim programie „Czyste Powietrze”, którego celem jest modernizacja energetyczna trzech milionów budynków jednorodzinnych do roku 2029. Na realizację tego programu przeznaczono ponad 100 miliardów złotych. Nowe zasady programu „Czyste Powietrze” umożliwiają realizację znacznie szerszego zakresu prac termomodernizacyjnych niż dotychczas. W ramach programu można uzyskać dotację na ocieplenie przegród, wymianę źródła ciepła czy montaż wentylacji. Dotacje dla osób o najniższych dochodach mogą teraz sięgać nawet 136 000 złotych.

"Budownictwo społeczne szansą na własne mieszkanie w czasach kryzysu" to tytuł panelu, którego organizatorami są Krajowy Zasób Nieruchomości oraz Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Wydarzenie odbyło się pierwszego dnia targów BUDMA - 31 stycznia 2023, w godz. 14.00-15.00 w Sali Niebieskiej/ Hol Wschodni. Obecne, bardzo trudne czasy kryzysu popandemicznego, spotęgowanego „putinflacją” i wojną na Ukrainie, tylko pogłębiły istniejący od lat deficyt mieszkaniowy. W tej sytuacji szybko pogarsza się zdolność kredytowa Polaków, która w ciągu roku spadła aż o 70%. Lawinowo rośnie liczba osób, których nie stać na kredyt hipoteczny, jednak wciąż posiadają zdolność do terminowego opłacania czynszu.  Czy budownictwo społeczne jest dla nich jedyną nadzieją na spełnienie marzenia o własnym mieszkaniu? Czy rządowy program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych ma szansę wypełnić lukę na rynku nieruchomości? Na te pytania odpowiedzi starali się udzielić: Arkadiusz Urban, Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, Robert Dzierzgwa, Dyrektor Departamentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Arkadiusz Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew, Arkadiusz Stasica, Prezes Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN Wielkopolska.

 Atrakcje dla fachowców

MONTERIADA to pokazy na żywo montażu wyrobów stolarki okiennej, które odbywają się podczas pierwszych 3 dni targów. Towarzyszy im ekspresyjny komentarz charyzmatycznego prowadzącego – Ireneusza Bielenika, znanego z programów telewizyjnych i radiowych. W ramach przedsięwzięcia, skierowanego do inwestorów szukających najlepszych rozwiązań do swojego domu, monterów i przedstawicieli branży stolarki budowlanej, zaplanowano praktyczne pokazy, jak krok po kroku, z użyciem najlepszych systemów, montowane są m.in. okna, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne oraz brama garażowa. Organizatorzy wspólnie z Partnerami pokazują, jak dzięki wykorzystaniu nowoczesnych, dobrze zamontowanych okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych można oszczędzać ciepło w domu. Idea wydarzenia doskonale wpisuje się też w tematykę kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom” .

Ciekawą atrakcję stanowi PROJEKT KANGOO od Narzędzioholików- wydarzenie, podczas którego można zapoznać się i przetestować szeroką ofertę najbardziej liczących się marek na rynku, a także wykazać się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi w ciekawych konkursach. W strefie LIVE WOODWORKING można podpatrzyć proces realizacji zabudowy serwisowej samochodu Renault Kangoo.

Dużym zainteresowaniem fachowców i „złotych rączek”, zajmujących się pracami budowlanymi i wykończeniowymi, cieszyła się strefa Grupy Prace Wykończeniowe - zrzeszającej wykonawców, inwestorów, producentów i pasjonatów - w ramach której odbywały się szkolenia praktyczne, prezentacje technologii, materiałów budowlanych i narzędzi stosowanych w pracach wykończeniowych. Budowa? Remont? Wykończenie? Instalacje? Izolacje? Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Pawilon nr 6 należał do dekarzy, bowiem to właśnie tam znajduje się wszystko, co potrzebne jest na "dachu", a swoje umiejętności na specjalnie przygotowanych stoiskach, prezentują najlepsi specjaliści w naszym kraju. Strefa, organizowana przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Dekarzy cieszyła się ogromnym zainteresowaniem - przed nami jeszcze 3 dni, a więc każdy, komu "dach jest bliski sercu" będzie mógł jeszcze skorzystać z przygotowanych atrakcji i zobaczyć mnóstwo nowości.

Pokaz swoich umiejętności prezentowali również parkieciarze - tu z kolei "działo się" dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Parkieciarze Polscy. Prezentacji pokazów umiejętności towarzyszy oczywiście oferta sprzętu czy produktów dedykowanych właśnie parkietom, czy szerzej mówiąc – podłóg.

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA oraz Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH potrwają  do
3 lutego 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

Po więcej szczegółów warto zajrzeć na stronę targów : www.budma.pl/pl oraz https://windoortech.pl/pl.

 

Fotogaleria:

Budma - https://budma.pl/pl/multimedia

 

Windoor-Tech - https://windoortech.pl/pl/multimedia

 

 

Już dzisiaj również warto zakupić bilet: https://tobilet.pl/budma-2023-3.html