Spotkajmy się na 32. edycji targów BUDMA w Poznaniu!!! 30.01 - 02.02.2024 ->  

Organizator:

Architecture Budma Award przyznana

Podziel się

4 lutego 2020, podczas inauguracji Targów Budma wręczono Architecture Budma Award ABA. Za najbardziej wyróżniający się estetyką, jakością wykonania i funkcjonalnością obiekt jury uznało poznańską kamienicę „żelazko” przy ul. Ogrodowej, odbudowaną według projektu pracowni CDF Architekci. Gratulujemy!

Obiekt: BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY „Żelazko”, OGRODOWA 19, POZNAŃ

PROJEKT: 2016-2017

REALIZACJA: 2017 - 2019

Autorzy: CDF Architekci

Główny Projektant: Karol Fiedor

Zespół projektowy: Łukasz Ekwiński, Krzysztof Łuczak, Bartosz Małecki, Tomasz Mor, Zuzanna Pikuła, Aleksandra Sembrat

 

Więcej o obiekcie

Inwestycja zlokalizowana jest na dwóch działkach, które do 2011 roku zajmowała zabudowa historyczna. Pogarszający się stan techniczny jednej z kamienic doprowadził do jej zawalenia, czego konsekwencją była także rozbiórka zagrożonej kamienicy sąsiedniej –ze względu na swój charakterystyczny kształt znanej poznaniakom jako kamienica „Żelazko”. W tej części inwestycji obiekt został zaprojektowany w historyzującej formie, która wciąż jest obecna w świadomości mieszkańców. W projekcie uszanowano formę, układ elewacji oraz gabaryty, a także przywrócono zniszczoną w czasie wojny wieżyczkę. W drugiej części działki – od ul. Krysiewicza – inwestycja nabiera współczesnego charakteru o spójnej kolorystyce.

Oba segmenty budynku bogate są w detal architektoniczny, z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy techniki z jednej strony oraz tradycyjnych technologii budowlanych z drugiej.