Organizator:

Marek Karwowski (EPPA Polska): Mamy kilka ważnych wyzwań

Podziel się

O najbliższej edycji Forum EPPA organizowanego na targach BUDMA i WINDOOR-TECH a także misji Stowarzyszenia i kluczowych wyzwaniach stojących przed EPPA oraz branżą budowlaną, mówi Marek Karwowski, General Manager EPPA Polska.

- Branżę budowlaną już 12 lutego 2025 czeka spektakularne wydarzenie pt.: „FORUM EPPA 2025. Cele klimatyczne w budownictwie. Prawo a strategia”, organizowane podczas targów BUDMA i WINDOOR-TECH. Dlaczego targi są dobrym miejscem na tego typu konferencję?

- Organizacja FORUM EPPA w trakcie trwania największych w Polsce Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA oraz WINDOOR-TECH Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Budowy Okien, Drzwi, Bram i Fasad Stolarki, jest planowana ze względów na skupienie w jednym miejscu, w Poznaniu, najważniejszych decydentów branży budowlanej oraz stolarki otworowej w Polsce oraz Wschodniej części Europy. Targi te od wielu lat gromadzą najważniejszych uczestników rynku, którzy biorą udział w targach jako wystawcy lub zwiedzający, by wymieniać się wiedzą o nowych produktach, trendach rynkowych, czy też na temat wymagań stawianych przez różnorodne przepisy. Połączenie sił organizatorów, czyli EPPA Polska, Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz JT Strategy & Solutions, ich wiedzy, kontaktów pozwoli zaspokoić potrzeby wymagających reprezentantów branży. EPPA jako europejskie stowarzyszenie branżowe producentów profili okiennych PVC oraz dostawców systemów powiązanych, reprezentuje najważniejszych uczestników rynku budowlanego, a zwłaszcza rynku stolarki otworowej w Polsce. Działania EPPA są skupione na wsparciu branży okiennej i drzwiowej na realizacji istniejących trendów oraz przepisów komisji europejskiej oraz wyzwań jakie stawiają nam polskie władze w przepisach ustawodawczych. Stwierdziliśmy więc, że dużą porcję wiedzy, nowe wymagania prawne, wymianę poglądów w trakcie paneli dyskusyjnych przedstawimy właśnie w Poznaniu podczas Targów BUDMA oraz WINDOOR-TECH w drugim dniu targów, 12 lutego 2025 r. Uczestnictwo w FORUM EPPA nie będzie związane z jakimikolwiek opłatami, wystarczy uzyskać bilet wejściowy na targi i zarezerwować czas w tym dniu na udział w FORUM EPPA.

- Jakie są obecnie najpilniejsze wyzwania dla branży stolarki w kontekście aktualnych regulacji prawnych, zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji CO2 i co jest kluczowe w programie Forum EPPA 2025?

- Jako branża budowlana, a zwłaszcza sektor stolarki okiennej i drzwiowej mamy kilka ważnych wyzwań do spełnienia. Takim jest przygotowanie firm na mierzenie oraz dokumentowanie wpływu na środowisko nie tylko w postaci Deklaracji Środowiskowych Produktów (EPD – Environmental Product Declarations) Ważne jest także wykorzystanie możliwości odzyskiwania surowców z demontowanych okien i drzwi w trakcie procesu termomodernizacji budynków oraz zapewnienie ich recyklingu przy wsparciu profesjonalnych firm recyklingowych. W tym celu uruchomiliśmy największy w branży stolarki okiennej i drzwiowej projekt OKNOREC, w ramach którego wspieramy producentów okien, dystrybutorów oraz firmy montujące okna w odbiorach oraz zapewnianiu zamkniętego łańcucha surowcowego dla demontowanych okien, drzwi, rolet i bram. Dodatkowo, istotnym aspektem jest przygotowanie  firm do przekazywania biurom projektowym informacji na temat wpływu produktów firmy na środowisko, co umożliwi architektom spełnienie wymagań dyrektywy unijnej EPBD w zakresie wyliczania emisyjności projektowanego budynku, z uwzględnieniem materiałów, z których został on zbudowany. Zwracamy również uwagę na przygotowanie firm do nadchodzących wymagań dotyczących niefinansowego raportowania wpływu firmy w obszarach ESG (Environmental, Social, Governance – Środowisko, Społeczność, Zarządzanie) zgodnie z dyrektywą unijną CSRD.

- Jakie EPPA ma oczekiwania odnośnie takich spotkań i jak ocenia edukację w tym zakresie polskich firm? Jak wygląda międzynarodowa współpraca w ramach Stowarzyszenia?

 - Zależy nam, a konkretnie zespołowi EPPA Polska, aby polscy przedstawiciele branży budowlanej, w tym stolarki okiennej byli bardzo dobrze przygotowani do trendów oraz zmian jakie zachodzą w Europie. Niestety zauważam, że wiele polskich firm nie ma świadomości na temat oczekiwań dostawców okien inwestorów w poszczególnych krajach Europy, nie wiedzą jak zaawansowane prace realizują już producenci okien i drzwi z Europy Zachodniej, a taka sytuacja nie wesprze rozwoju eksportu polskiej stolarki. Dlatego też mam nadzieję, że decydenci producentów z naszej branży zdecydują się wydelegować swoich kluczowych managerów do udziału w FORUM EPPA, przy okazji pobytu na Targach BUDMA oraz WINDOOR-TECH.

Jako EPPA współpracujemy ze wszystkimi stowarzyszeniami producentów okien i drzwi z poszczególnych krajów Europy. Spotykamy się i dyskutujemy o wymaganiach dla branży stawianych w poszczególnych krajach. Chciałbym te doświadczenia, tę wiedzę, także przekazać uczestnikom polskiego rynku. 

 - Ilu członków liczy obecnie Stowarzyszenie i jaki jest główny profil działalności firm członkowskich?

EPPA jest organizacją branżową, ściśle współpracuje ze swoimi członkami i partnerami przy formułowaniu celów politycznych i określaniu wspólnego kierunku działania. Stowarzyszenie dostarcza instytucjom europejskim informacji na temat branży profili PCV w Europie i współpracuje z nimi w celu osiągnięcia wspólnych celów.

Stowarzyszenie współtworzy 11 czołowych europejskich oraz polskich producentów profili okiennych PVC,  członkami EPPA są także firmy zajmujące się profesjonalnie recyklingiem okien i drzwi, współpracuje także z dostawcami surowców oraz komponentów do produkcji okien i drzwi oraz największymi w Europie stowarzyszeniami oraz organizacjami, które są związane z branża okien i drzwi, a także przetwórstwem PVC oraz raportowaniem danych. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej www.eppa-profiles.eu, gdzie kompleksowo przedstawiamy cele i działania naszej organizacji. 

Zapraszam także do zapoznania się z informacjami dotyczącymi projektu OKNOREC – www.oknorec.pl, który jest projektem konsolidującym branżę nie tylko producentów okien PVC, ale także pozostałych uczestników rynku: producentów okien aluminiowych, drewnianych, drzwi zewnętrznych, rolet i bram garażowych.  Wspólnie będziemy usprawniać przebieg termomodernizacji budynków w Polsce oraz Europie z zapewnieniem dbałości o redukcję emisji CO2 oraz komunikację i współpracę z polskimi władzami, które mają wpływ na przepisy wspierające lub ograniczające naszą branżę.  

- Co się zmieniło od ostatniej edycji Forum?

Dotychczas organizowaliśmy w trakcie Targów BUDMA, WINDOOR-TECH tylko ok 1,5 godzinną konferencję. W 2025 roku po raz pierwszy wraz z Grupą MTP oraz JT Strategy & Solutions wspólnie zdecydowaliśmy się zorganizować FORUM EPPA, które znacznie poszerzy zakres merytoryczny tego wydarzenia. Wystarczy zagospodarować tylko ok 4,5 godziny, by móc uczestniczyć w wysoce merytorycznym spotkaniu i przygotować swoją firmę na strategiczne decyzje.  Gorąco zapraszam!

 

 

O EPPA:

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Systemów Profili Okiennych z PVC  (EPPA), z siedzibą w Brukseli, reprezentuje dostawców systemów w kontaktach z Komisją Europejską oraz jest wspólną platformą dla krajowych działań w zakresie technologii okien z PVC, recyklingu, ochrony środowiska i public relations. reprezentuje producentów systemów okiennych PVC i powiązanych produktów budowlanych w Europie. Około 25 000 pracowników przetwarza około 1,4 miliona ton PVC, tworząc obrót w wysokości 4 miliardów euro dzięki systemom profili i produktom budowlanym. EPPA zapewnia wspólną platformę łączącą działania krajowe w dziedzinie technologii okien z PVC, recyklingu, środowiska i spraw publicznych.  Założona w 2002 roku jako grupa sektorowa European Plastic Converters (EuPC) EPPA została przekształcona w niezależne stowarzyszenie branżowe w 2012 roku, aby przyjąć rolę interesariusza w europejskich sprawach regulacyjnych.

www.eppa-profiles.eu,