BUDMA – klucz do rozwoju w zmieniającym się świecie budownictwa
Pomimo znaczącego wzrostu wartości, wolumen rynku budowlanego w Polsce od lat pozostaje w stagnacji. Na najbliższe lata prognozowany jest jednak wzrost wartości rynku w stosunku do PKB. Stawia to branżę przed dylematem, czy lepiej cicho przeczekać okres przejściowy, czy przeciwnie – wykorzystać go jako rozbieg na lepsze czasy. Chcąc być o krok przed konkurencją, warto właśnie teraz postawić na ważne wydarzenia i targi o międzynarodowej renomie - takie jak BUDMA.
Mijający rok nie był dla branży łaskawy. Jednak według najnowszych prognoz w latach 2025-2026 tempo przyrostu wartości rynku wyraźnie przyśpieszy, a poziom inflacji w budownictwie znacząco zmaleje. Łącznie 130 mld euro unijnych grantów i pożyczek, transformacja energetyczna, ożywienie w budownictwie w zakresie militarnym czy wreszcie odczuwalna potrzeba zwiększenia liczby mieszkań to tylko niektóre z czynników mających realny wpływ na prognozowany rozwój rynku budowlanego w Polsce.
Jednocześnie niepewna sytuacja geopolityczna, wysokie ceny surowców, materiałów i wykonawstwa, stopy procentowe na poziomie nie rokującym obniżenia, a przede wszystkim niedobór rąk do pracy oddziałują na rynek niekorzystnie. W jakiej sytuacji stoją zatem przedstawiciele branży budowlanej?
Branża przed transformacją
Odbicie w budowlance nie oznacza powrotu do sytuacji sprzed kilku lat. Przed producentami i usługodawcami z branży budowlanej stoją nowe wymagania i oczekiwania, narzucone przez rynek, ale też unijne przepisy. W obliczu transformacji energetycznej, w latach 2025-2030 na pierwszy plan wysuwają się kosztowne w realizacji koncepcje związane z zasadami ESG, raportowaniem zrównoważonego rozwoju, ograniczeniem emisji CO2 i recyklingiem odpadów.
Branża budowlana musi być też gotowa na zaspokojenie potrzeb szybkiej budowy przystępnych cenowo mieszkań. Nie ułatwiają tego rosnące koszty stali, cementu czy drewna, zwłaszcza przy globalnych zaburzeniach w łańcuchach dostaw i nieustannym wzroście kosztów energii. I nie pomaga niedobór wykwalifikowanej siły roboczej. Wypełnienie luki kompetencyjnej, w tym nacisk na edukację, szkolenia i odmłodzenie kadry pracowniczej, to wręcz palące wyzwanie dla całego sektora. Również w podejściu do zarządzania projektami budowlanymi potrzebne są szybkie zmiany.
Dla zwiększenia efektywności kluczowa staje się transformacja cyfrowa, wdrożenie na masową skalę technologii takich jak BIM czy sztuczna inteligencja. Do tego potrzebne są środki, ale także przeszkoleni w tym kierunku projektanci.
Targi pomagają w adaptacji do nowych wyzwań
Stojąc na przednówku dużych branżowych zmian, warto być na nie przygotowanym i mocno stanąć na rynku, podczas gdy inni dopiero zaczną raczkować w temacie. Udział w targach to sprzyjająca okazja do nawiązania świeżych relacji biznesowych, w oparciu o nowe wyzwania.
Targi BUDMA są wydarzeniem organizowanym od ponad 30 lat. Towarzyszyły branży podczas wzlotów i upadków. Organizatorzy starają się kreować przestrzeń do wielopłaszczyznowej współpracy wyprzedzając oczekiwania rynku. Dzisiaj widać silny akcent na budownictwo zrównoważone.
Gorącymi tematami są ujęte w szerokim pojęciu „Zielona Przyszłość Budownictwa” rozwiązania OZE, ekologiczne materiały i recykling. Obecność w jednym miejscu wielu podmiotów z tej dziedziny pozwala na wygodne prowadzenie rozmów handlowych w zakresie istniejących oraz nadchodzących potrzeb.
Nowe kontakty, możliwość udziału w wydarzeniach, prelekcjach i konferencjach to swoista pigułka wiedzy i doświadczenia, którą w innych warunkach trzeba by na długo rozłożyć w czasie. Mocnym graczem stają się też producenci prefabrykatów i przedstawiciele budownictwa modułowego. Rosnąca popularność tych technologii i ich obecność na targach stwarza szeroką platformę do efektywnych rozmów.
Targi BUDMA to również doskonała okazja, aby zainteresować budownictwem młodsze pokolenia – a to niesie korzyść obustronną. Uczestnicząc w organizowanych od lat praktycznych zawodach, odwiedzając stoiska, młodzi adepci branży mają szansę poznać potencjalnych pracodawców, zaangażować się w nowe technologie i wyzwania rynku, poznać kierunki, w jakich najlepiej się kształcić. Producenci i dystrybutorzy obecni na targach mają możliwość rozmów i obserwacji, a w przyszłości być może łatwość w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników.
Warto zauważyć, że słowo-klucz to zwrot „obecni na targach”. Wyzwania branży nie rozwiążą się same. Budownictwo potrzebuje zwiększenia efektywności, poprawy bezpieczeństwa pracy, tzw. zielonych inicjatyw. Potrzebuje międzynarodowych kontaktów i rozmów.
W 2025 roku uzupełnieniem BUDMY będą Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram, Fasad WinDoor-Tech, w ramach których nie zabraknie premierowych pokazów zaawansowanych technologicznie rozwiązań, służących optymalizacji produkcji w stolarce otworowej.
Targi BUDMA i WinDoor-Tech nie bez przyczyny organizowane są w tym samym czasie i miejscu. To wydarzenia, które się przenikają tworząc okazję do jednoczesnego obejrzenia maszyn czy technologii oraz gotowego produktu, który dzięki nim powstaje.
A zatem… Spotkajmy się w Poznaniu na Targach BUDMA i WinDoor-Tech!